Тъй като очите ви не са проектирани да виждат под водата, една от най-важните части на екипировката е водолазната маска. Маската за гмуркане ще създаде въздушно пространство пред очите ви, за да ви позволи да виждате ясно под водата. Висококачествена, удобна подводна маска, която перфектно приляга на формата на лицето ви, ще ви помогне да усетите разликата между приятните гмуркания и отвратителното време, прекарано под водата. Отделете време да изберете маската и не забравяйте да я вземете със себе си в гмуркането .
Използвайте хидрокостюми при гмуркане в по-топла вода и сухи костюми в по-студена вода. Обикновено гидрокостюмите са плътни и изработени от неопрен, който заключва слой вода около тялото, за да го поддържа топло. От друга страна, сухите костюми, както показва името, ще ви държат напълно сухи. Сухите костюми са по-свободно монтирани в сравнение с мокрия костюм и работят като инкубатор, за да ви стоплят.
Плавниците са друго важно съществено нещо от списък на екипировка за вашето гмуркане. Когато се гмуркате, перките ви позволяват да се движите безпроблемно през водата, без да губите твърде много енергия. Има два вида подводни плавници: отворена пета и цял крак. Перките с отворена пета обикновено се използват в студена вода. Както подсказва името им, те са отворени в петата и използват каишки, за да закрепят краката ви. Перките с пълни крака напълно покриват краката ви и обикновено се използват в по-топла вода.
Друг жизненоважен компонент на вашето оборудване за гмуркане е аквалангът. Той съхранява големи количества въздух, което ви позволява да дишате под вода. Обикновено изработени от стомана или алуминий, резервоарите за подводно плаване се предлагат в различни стилове и размери. Можете да ги наемете или да инвестирате в такъв, ако планирате да се гмуркате често.
Никога не забравяйте регулатора, тъй като именно това ви позволява да дишате под вода. Регулаторът има част, наречена първа степен, която се свързва с резервоара за вода и премества въздуха от резервоара, когато вдишвате. Има и част, наречена втори етап, която поставяте в устата си, за да си поемете дъх. Когато избирате вашия регулатор за гмуркане, винаги избирайте този, който ви осигурява най-добрия комфорт и производителност.
Компютър за гмуркане следи продължителността на вашето гмуркане, дълбочината, на която се намирате, и колко дълго можете да останете безопасно на дълбочина. Някои водолазни компютри също могат да проследяват колко въздух ви е останало. Тъй като наемането на водолазен компютър може да струва скъпо, би било по-добре да закупите своя.
Както подсказва името, манометърът определя текущата и максималната дълбочина, достигната по време на гмуркане. Вашият SPG също ще покаже колко оставащ въздух имате в резервоара си. Това е, за да сте сигурни, че можете да прекратите гмуркането си, преди подаването на въздух да стане твърде ниско. Компасът е друго жизненоважно оборудване за гмуркане, което ви помага да се ориентирате под водата. Всички тези устройства се предлагат както в цифрова, така и в аналогова форма, която можете да изберете в зависимост от вашите предпочитания.
Компенсатор за плаваемост, наричан още устройство за управление на плаваемостта, BC, BCD, стабилизатор, прободно яке, крило или ABLJ в зависимост от дизайна, което се носи от водолазите за установяване на неутрална плаваемост под вода и положителна плаваемост на повърхността, когато е необходимо, управление на подемната сила устройството ви помага да се предпази от плаващ на повърхността или потъва към дъното на морето. По същество това е жилетка или яке, което носите по време на гмуркането, за да ви помогне да управлявате плаваемостта си. Въздухът може да се добави към вътрешния пикочен мехур на BC, ако искате да се издигнете, или може да се отдели определено количество въздух, ако искате да потънете по-дълбоко.
Subscribe and get interesting stuff und updates to your email inbox.
created with
Този уебсайт използва бисквитки, за да гарантира, че получавате най-доброто изживяване на нашия уебсайт.